Myślenicki Klub Szachowy
 

Kalendarium wydarzeń:

III liga seniorów - 3 zjazd

Podczas ostatniego zjazdu 3 ligi mieliśmy w planie walkę o awans z 5 lokaty na podium. W sobotę wystąpiliśmy prawie w optymalnym składzie, jedynie na 5 szachownicy Damiana Kudasa zastąpił Marcin Chmiel.
Pierwszy mecz graliśmy z naszym odwiecznym rywalem w 3 lidze drużyną KKSz Kraków. Drużyna KKSz przystąpiła do meczu z nami w swoim optymalnym składzie. Nie licząc kobiecej szachownicy, na każdej desce mieli po ~200 pkt rankingowych przewagi. Jak jednak wiadomo nie grają rankingi tylko zawodnicy. Mecz rozpoczął się dla nas kiepsko, Michał Płatek przegrał swoją partię już po 10 min ! podstawiając figurę. Na pozostałych szachownicach trwała walka. Drugi partię skończył Marcin Chmiel który zremisował z będącym ostatnimi czasy w wyjątkowo ugodowej dyspozycji Grzegorzem Słabkiem. Efektownie rozstrzygnął na swoją korzyść Paweł Brylski, który w partii z Rafałem Gunajewem najpierw poświęcił piona za inicjatywę, a potem rozbił pozycje przeciwnika efektowna kombinacją. Na 3 szachownicy gorszą pozycję i czas miał Łukasz Rzeźnik, który na wiszącej chorągiewce zmuszony był poddać partie. W partii na 1 szachownicy z Andrzejem Gbylem nie udało mi się niestety wciągnąć przeciwnika w przygotowania debiutowe. Powstała równa pozycja, przeciwnik zdobył piona kosztem utraty pary gońców i inicjatywy. Udało mi się dość pewnie obronić w końcówce przechodząc do pozycji 2 pionki za gońca przy dużej aktywności mojego króla. Partia zakończyła się remisem. Los meczu leżał w rękach Małgorzaty Wilczyńskiej, dziewczyny zaczęły swoja partię z ~20 min opóźnieniem. Gośce dość pewnie udało się wygrać partię, a cały mecz zakończył się remisem 3-3, grzebiącym szansę KKszu na 1 miejsce.

Drugi sobotni mecz rozgrywaliśmy z Cracovią. Krakusy przystąpiły do meczu z nami w osłabionym składzie. Na 1 desce zmuszeni byli oddać walkowera. Na 2 szachownicy szaloną partię rozgrywał Paweł, chciał najwyraźniej zaskoczyć przeciwnika w debiucie, jednak ten zagrał prawidłowo i rozbił pozycję czarnych. Propozycję remisu w nieco gorszej pozycji przyjęła Gośka. Pewnie na 3 szachownicy wygrał partię Łukasz, który planowo przeprowadził atak na króla przeciwnika. Wynik meczu nie był jeszcze rozstrzygnięty, było 2,5-1,5 i trwały 2 partie. Kiepsko zaprezentował się Michał, który przegrał 2 partię tego dni. Na szczęście wygrał Marcin Chmiel i mecz zakończył się naszym mało przekonującym zwycięstwem 3,5-2,5.

W niedzielę mieliśmy grac z relatywnie słabymi drużynami. Jednakże my także przystąpiliśmy do tych meczy osłabieni. Ze składu wypadli Marcin Chmiel i Michał Płatek, wskoczył Mikołaj Banaszkiewicz, w ostatnim momencie, awaryjnie zwerbowany został Krzysztof Mucha. Przedpołudniową rundę graliśmy z drużyną Gambit Tarnowiec. Przeciwnicy przyjechali bez 2 zawodników. Co ciekawe odpuścili 2 i 3 deskę przez co z Pawłem nie mieliśmy przeciwników. Pewnie swoją partię wygrała Gośka. Na 1 szachownicy Krzysiek stał mocno podejrzanie. Na 4 szachownicy Łukasz miał nieco lepszą pozycję, jednakże zużył sporo czasu do namysłu i musiał zadowolić się remisem. Na 5 szachownicy Mikołaj miał nieco lepszą końcówkę jednak postanowił nie ryzykować i przyjął remis. Krzyśkowi nie udało się obronić trudnej pozycji. Mecz wygraliśmy 4-2.

Ostatnią rundę graliśmy z drużyną Wieży Wadowic. Tym razem nasze ustawienie z Krzyśkiem na 1 szachownicy okazało się korzystne, ponieważ przeciwnicy oddali 1 deskę walkowerem. Szybko swoje partie wygrali Mikołaj i Gośka, mający sporo słabszych przeciwników. Ja również pewnie wygrałem swoja partię na 1 szachownicy z weteranem - Jerzym Bakunowiczem. Niedługo później wygrał Paweł. Długo grał Łukasz, uzyskał przewagę pionka, jednak musiał zadowolić się remisem. Mecz bez historii wygraliśmy 5,5-0,5

Ostatecznie rozgrywki tegoroczne rozgrywki 3 ligi małopolskiej zakończyliśmy na 4 miejscu rzutem na taśmę wyprzedzając małymi punktami UKS Sp8 Chrzanów. Ligę wygrała druga drużyna Drogowca. Pełne wyniki na stronie chessarbitra

Można czuć pewien niedosyt po naszym tegorocznym występie. Grając całą ligę w optymalnym składzie spokojnie można było ją wygrać.


Marcin Wątorek


Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Hotmind